YENİ YILDA  İLİŞKİNİZ İÇİN SİHİRLİ DEĞNEK ELİNİZDE

Yeni yılda ilişkilerinizi güçlendirecek tavsiyeleri E&E Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi Kurucusu Uzman Aile Danışmanı Emel Yalçın’dan alıyoruz.

Bu yıl siz ve ilişkiniz için gerekli olan sihirli bir değnekse, E&E’den tavsiyeler basit ama inanın denemeye değer.

Hayatımızda olup biten her yaşam olayını kontrol altında tutamayacağımız gerçeğinin farkında olarak, geçmişe dönük sağlıklı bir değerlendirme yapmak, yeni yıla girerken yeni ulaşılabilir hedefler koymak, planlar yapmak hepimizin ihtiyacı belki de…

Bu noktada sizler için basit ama etkili birkaç önerimiz olacak;

·     Beraber anlamlı şeyler yapın. Örneğin yardım faaliyetlerine ve gönüllülük aktivitelerine katılabilirsiniz.

·     Beraber yeni şeyler öğrenin. Birlikte  yemek atölyesine katılabilir, dans kursuna gidebilir ve hatta yabancı dil öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bir şeyleri düzenli olarak yapabilmek uzun vadede ilişkinizi güçlendirecektir.

·     Beraber daha fazla “an”da kalın. Beraberken yüzde yüz orada olduğunuzdan emin olun. Birlikteyken teknolojiden uzak durmak, partnerinize, ilişkiye ve birlikteliğinize odaklanmak, derin bağlar kurup daha anlamlı anlar yaşamak için gereklidir.

·     Yalnızca konuşmak mı? İletişim kurmak mı? Doğru iletişim ilişkinin uzun vadede sağlıklı olacağının göstergesidir. Karşınızdakini  dinlemek, ne istediğini ve gerçekten ne hissettiğini anlamak için özen gösterin.

·     Seksi öncelikleriniz arasında tutmaya devam edin. Romantizmi ve aşkı canlı tutmanın yollarını arayın. İlişkinizi monotonluktan kurtarmak için planlar yapın.

·     Daha fazla kazan kazan senaryoları üzerine odaklanın. Tartışmak ilişkilerin doğal bir parçası olsa da nasıl tartıştığınız, anlaşmazlıklarınızı ve sorunlarınızı nasıl çözümlediğiniz çok önemlidir. Bazı durumlara çözüm bulamamanızın sebebi birinin kaybedip diğerinin kazandığı çözümlere odaklanmanız olabilir. 2019’da daha ahenkli bir ilişki yaşamak istiyorsanız her iki tarafın da kazandığı çözümlere odaklanmalısınız.

·     Bazı durumlarda kafanızdaki şeyi partnerinizle paylaşmak yerine ona karşı sessiz kalmayı, duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade etmemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bu yöntem sorun çözmek için işlevsel bir yöntem değildir. Sorunları görmezden gelmek, sessiz kalmak sadece sorunun devamını sağlar.

·     İlişkinizi düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bazen ilişkinin iyi gittiğini düşünürsünüz ama partneriniz aynı şeyi düşünmüyor veya konu hakkında yorum yapmıyor olabilir. Bu kontrollerle ilişkinizdeki sıkıntılı noktaları tespit ederken birbirinizin yaptığı güzel şeyleri taktir etmek için de fırsatlar yaratabilirsiniz. Bu çalışmanın  ne kadar faydalı olduğunu zamanla göreceksiniz.

·     Beraber eğlenmeyi unutmayın. İlişki rutinleştikçe ilişkiden alınan keyif de azalabilir. Zaman zaman ilişkinin başına dönüp o günleri hatırlayıp, o zamanlar yaptığınız eğlenceli şeyleri tekrar yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında yeni şeyler deneyip hatta saçma komik şeyler yaparak bile bazen daha mutlu ve tatmin olmuş hissedebilirsiniz.

·     Unutulmamalıdır ki zamanında çözülmeyen küçük sorunlar, büyük krizlere sebep olabilir. Doğru zamanda doğru müdahale için yardım almaktan çekinmeyin.

2019’da ilişkinizin, mükemmel olmasa da daha eğlenceli, daha heyecanlı ve daha tatmin edici olması için sihirli değneğiniz, emekleriniz ve sabrınız olsun.

2019’un güzel bir yıl olması dileği ile…