EMDR Terapisi

EMDR: Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme; birçok psikoterapi yöntemini birleştiren, farklı psikolojik durumlara özel standartlaştırılmış protokolleri içeren güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır.

EMDR’ye göre şu anda var olan psikolojik problemlerin; olumsuz duygu, düşünce, davranış ve kişilik özelliklerinin arkasında, geçmişte yaşanan travmatik yaşantılar vardır. Kişinin kendisi ile ilgili olumsuz inançları (ben suçluyum), olumsuz duygusal tepkileri (başaramamaktan korkma), olumsuz davranışsal tepkileri (sınavdan önce bulantı, kusma) problemin kendisi değil, belirtileri ve bugünkü dışavurumlarıdır.

Travma denilince akla; doğal afetler, kazalar, kayıplar, savaş, istismar ve ihmal gibi daha sarsıcı durumlar gelse de; özellikle çocukluk dönemi olmak üzere yaşamımızın her döneminde; gündelik hayatta yaşanan olumsuz olaylar, şiddete maruz kalma, aşağılanma, reddedilme ve başarısızlık gibi durumlar da beynimizin o anlarda işleyemediği ve uyumsal bilgi ağımıza katamadığı ve hala bizleri tetikleyen travmatik anılar olarak yer almaktadır. Belirli durumlar, bu işlenememiş anıları tetiklediğinde kişi yeniden o anı yaşıyormuş gibi olabilir, donup kalabilir ve işlevsiz şimdiye uyumlu olmayan düşünce, duygu ve davranış geliştirebilir.

EMDR terapi yöntemi ile işlenememiş anıların yarattığı duygusal blokaj ortadan kalkar ve beyinde bloke olmuş travmatik yaşantının çözülmesi sağlanır. Bireyi geçmişin şiddetli ve yoğun yüklerinden kurtararak, artık ona zarar veren ve şimdiyle uyumlu olmayan sağlıksız düşünce ve duyguların daha pozitif ve işlevsel olanlarla yer değiştirmesi sağlanır. Yeni bakış açısının kazandırıldığı pozitif inançlar ve olumlu duygular kişinin kendisine, ilişkilerine, dünyaya ilişkin bakış açısına olumlu yönde katkılar sağlar ve kişiyi terapiye getiren nedenlerin ortadan kalkmasını sağlamada etki eder. EMDR terapi yöntemi bireysel terapilerin yan sıra çift terapilerinde de uygulanabilmektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin & randevu alın

İletişim

Adres: Cinnah Cd. Şöhret Apt. No:51/8 Çankaya Ankara

Tel: 0312 440 70 73

GSM: 0532 597 70 70

Email: [email protected]

E&E Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

Ekibimiz;
uzman psikolog, sosyolog, uzman aile danışmanlarından oluşmaktadır.