Kaynak: https://www.medyapenceresi.com/uzman-psikolog-cocuklari-tacizden-korumanin-yontemini-acikladi/37/

Tarih: 21 Nisan 2019

Uzman psikolog çocukları tacizden korumanın yöntemini anlattı

“3-6 Yaş Çocuklarda Temel Cinsel Eğitim ve İstismardan Korunma Yöntemleri” seminerinde konuşan Psikolog Gülcan Alıtkan, ailelerin çocuklarını tacizden korumak için onlara cinsel eğitim vermeleri gerektiğini söyledi.

Çankaya Belediyesi, çocukların cinsel eğitimi ve cinsel istismardan korunmaları yöntemleri hakkında bilinç kazandırmak adına velilere yönelik seminer düzenledi. Uzman Psikolog Gülcan Alıtkan tarafından verilen seminerlerde cinsel eğitimin, taciz gibi kaygı verici durumlardan korunmada önemli rol oynadığının belirtildi. Alıtkan, okulöncesi dönemde ve okul döneminde sistemli olarak cinsel eğitim verilmediği için bu eğitimin ebeveynlere düştüğüne dikkat çekti.

AİLELER İÇİN REHBER OLDU

E&E Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi iş birliği ile Uzman Psikolog Gülcan Alıtkan tarafından verilen seminerler, Çankaya Belediyesinin tüm kreşlerinde gerçekleşti. Ebeveynlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği seminerler, çocukların doğru eğitilmeleri konusunda rehber oldu.

ÖNEMLİ SORULAR YANIT BULDU

Anne-Baba katılımıyla gerçekleşen seminerlerde, Cinsel eğitim nedir?, Cinsel eğitim vermek neden gereklidir?, Cinsel eğitim ne zaman başlar?, Çocuklarımızı cinsel eğitim konusunda ne kadar aydınlatmalıyız?, Yaptığımız yanlışlar nelerdir?, Sordukları sorulara nasıl cevap vereceğiz?, Çocuklarımıza bedenlerini korumayı nasıl öğretmeliyiz? soruları yanıt buldu.

“YANLIŞ BİLGİLER SORUN YARATIYOR”

Seminerde, çocuklara cinsel eğitim vermenin onların kendi bedenini ve karşı cinsin bedenini tanımasına ve çocuğun bedenine ait sorumlulukları yerine getirmeyi öğrenmesini sağladığına vurgu yapılarak, başkalarından öğrenilen yanlış bilgilerin cinsel yaşantıda sorunlara neden olabileceğinin altı çizildi.

GÖREV EBEVEYİNLERİN

Cinsel eğitimin, taciz gibi kaygı verici durumlardan korunmada önemli rol oynadığının belirtildiği seminer, okulöncesi dönemde ve okul döneminde sistemli olarak cinsel eğitim verilmediği için bu eğitimin ebeveynlere düştüğüne dikkat çekildi.

“EBEVEYNLER DONANIMLI OLMALI”

Ebeveynlerin donanımlı olmasının, bu sürecin ve eğitimin tamamen normal gelişim sürecinin bir basamağı olarak kabul edilmesi ve bu konuda eğitim verirken gelişimsel özelliklerin de göz önünde bulundurulması açısından büyük önem taşıdığı ayrıca belirtildi.